Selim Süme ile Otoportre; Fotoğrafa kişisel yaklaşım.

Bu atölye portre ve otoportre formunda kurgusal hikayelerin üzerinde duracaktır. Atölyeye sanatçı kendi fotoğraflarını göstererek başlayacak ve daha sonra atölye katılımcılarının kişisel portfolyolarını değerlendirecektir. (Mümkün olduğunca çalışmalara ekran yerine, kağıt üzerinde bakılacaktır.)  Daha sonra sanatçının etkilendiği çalışmalara bakılacak ve atölye katılımcıları ile bu çalışmalar üzerine tartışılacaktır. Tartışmaya ‘Neden portre çekiyoruz ?’ sorusuyla başlanacak, çeşitli okumalar yapılıp portre geleneği ve fotoğrafa yansımaları incelenecektir. Atölye sırasında bol bol fotoğraf konuşulacak, düzenleme yapılacak ve nasıl bir sunum yapılacağının yolları aranacaktır. Bu tartışmalar ve okumalar sırasında atölye katılımcılarının otoportre konusu etrafında, bir iş üretmesi istenecektir. Ortaya çıkan işler hep beraber tartışılıp, bir seçki yapılacaktır.

3 oturum gerçekleşecektir ve 27-28-29 Haziran‘da olacaktır.

Atölye kontenjanı 10 kişidir.

 

M. Cevahir Akbaş / Bekir Dindar / Ekin Çekiç ile “Hikayenin Neresi?”

Günümüzde fotoğraf serileri içinde birçok dinamiği ve farklı hikayeleri barındıran kümeler olarak karşımıza çıkıyor. Editleme süreci konuya genel bakılabileceği gibi aynı zamanda bir noktasını odağa alarak geçmişteki dahil olmamış arşivimizdeki birçok fotoğrafa geri dönmemizi de imkan sağlayabiliyor. Demo Lab. Kolektifi’nin yürütücülüğünü üstleneceği atölyede, kendi çalışma pratiklerimizi ve deneyimlerimizi de paylaşarak katılımcıların ürettiği hikayeleri birçok alternatifiyle birlikte sorgulamayı hedeflemektedir.

3 oturum gerçekleşecektir. İlk oturum 25 Haziran‘da diğer oturumlar ise atölye katılımcıları ile beraber karar verilecektir.

Atölye kontenjanı 8 kişidir.

 

Burcu Böcekler ile Cyanotype atölyesi

Bu atölye, 1842’de keşfedilen, Cyanotype adı verilen güneş baskı tekniğinin uygulanacağı bir etkinliktir. Cyanotype tekniği John Frederick William Herschel (1792–1871) tarafından keşfedilmiştir. Herschel’den sonra İngiliz kadın fotoğrafçı ve botanikçi Anna Atkins (1799–1871) tarafından İngiliz Su Yosunları Fotoğrafları: Cyanotype İzlenimler adlı, bitki fotogramlarından oluşan bir fotoğraf kitabı yapılmıştır.

Cyanotype Hakkında: Cyanotype tekniğinde mavi renkli baskılar elde edilmektedir. Demir içerikli kimyasal malzemeler ile yapıldığı için cyanotypeların ışığa duyarlılığı düşüktür ve bu yüzden uzun pozlama süresi gerektirir. Baskılar UV ışıkta elde edilir. Sadece kontakt baskı ve fotogramlar yapılabilir.

Atölye iki oturum şeklinde 8 kişi ile gerçekleşecektir.

Birinci oturumda katılımcılara cyanotype ve fotogram tekniğinin tarihi anlatılacaktır. Katılımcılar ile birlikte günümüze kadar olan cyanotype örnekleri incelenecek, katılımcılara cyanotype tekniğinin uygulaması hakkında bilgi verilecektir. Katılımcıların birinci oturuma gelirken yanlarında daha önceden çektikleri fotoğraf örneklerini, aile albümlerinden ve ya sahaflardan temin ettikleri çeşitli fotoğrafları, siyah beyaz negatifleri, topladıkları yaprak, çiçek vs. gibi bitkileri ve ya dantel vb. gibi nesneleri getirmeleri gerekmektedir.  Seminer ve uygulama sonucunda katılımcıların sahip olduğu materyallerden baskı yapılmak üzere bir seçki hazırlanacaktır.

İkinci oturumda, katılımcılar baskı yapmaya karar verdikleri materyaller ile cyanotype baskıyı deneyimleyeceklerdir. Yapılan baskılardan bir seçki oluşturularak bu baskılar sergilenecektir.

Not: Katılımcıların birinci oturuma gelirken yanlarında daha önceden çektikleri fotoğraflardan ve ya aile albümlerinden örnekleri usb bellekte ve ya fotoğraf işleme programı olan kendi laptopları eşliğinde getirmeleri gerekmektedir. Birinci oturumun sonunda seçilen fotoğraflar dijital ortamda siyah beyaz negatif haline getirilecek, asetata çıktı alınarak baskı sürecine hazır hale getirilecektir.

Atölye iki oturum halinde 8 kişi ile gerçekleştirilecektir. 

Atölye 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleşecektir.

Gerekli olan malzemeler: 
Duralit-cam-kağıt: Atölye Yürütücüsü tarafından sağlanacaktır. 

Uyarılar-Önlemler!: Kimyasal maddeler ile çalışılacağından atölye esnasında uzun kollu bir gömlek giymek, eldiven, gözlük ve maske takılması zorunludur. Katılımcılara eldiven, maske ve gözlük atölye yürütücüsü tarafından sağlanacaktır.

Önemli not: Havanın bulutlu ve ya yağmurlu olması durumunda atölye tarihi değiştirilecektir.