1.Aykan Özener / Photo-Essay (Foto-Öykü) Atölyesi

Fkare’03 Aykan Özaner ile Foto-Öykü Atölyesi from Ytufok on Vimeo.

***Bu atölye başlangıç seviyesi için uygun olmadığından temel fotoğraf, ışık,kompozisyon ve photoshop  bilgisine sahip katılımcılar beklendi.
1.GÜN:

-Atölye katılımcılarıyla birebir tanışma ve onların fotoğraflarına topluca bir bakış.
-Tanışma sonrasında Aykan Özener tarafından verilecek olan bir seminere geçilecektir. Seminer içeriği;
Photo-essay / Foto-Öykü‘nün tanımı
Photo-essay / Foto-Öykü‘ nün özellikleri
Photo-essay / Foto-Öykü geliştirme;

1) Bir fikrin Doğuşu
2) Araştırma Aşaması:
a-İçerik araştırma
b-Hedef Kitle Araştırması
3) Planlama Aşaması:
-Edebiyatın önemli kollarından biri olan Öykü türüne kısa bir göz atış. Önemli öykücülerimizden Sait Faik ve günümüz yazarlarından Deniz Kavukcu’nun birer öyküsünü okuma.
-Aykan Özener’e ait olan 3-4 foto-öykü’nün topluca izlenmesi ve hazırlık aşamasında dikkat ettiklerimin katılımcılarla paylaşılması.
Günümüz iletişim araçlarının zorlaması sonucunda oluşan kısa foto-öykü örneklerine göz atış.
-İnternet ortamındaki önemli foto-essay sitelerine göz atış ve ardından bir kaç örnek işin izlenmesi
-John Berger’in “Anlatmanın Başka Bir Biçimi “ isimli kitabının irdelenmesi. 

***5 gün boyunca yoğun bir çalışmanın geçirileceği katılımcılarla sıcak ve samimi diyaloglar kurabilmek için ilk gün tüm katılımcılarla tanışmak ve mazeretsiz katılım çok önemlidir.

***İlk gün katılımcılarının fotoğraf tarzlarını yansıtan en az 10 fotoğrafın 9×13 ebatlarında basılı olarak yanlarında getirmesi zorunludur.

2.GÜN:

Foto-Öykü atölyesi katılımcılarının proje önerilerinin raporlaştırılması. (Kişilerin ertesi gün içerisinde başlayacakları çalışmalarının belirlenmesi, son kararın verilmesi.)

3. VE 4.GÜN :

Katılımcıların çalışmalarını gerçekleştirmesi için geçecek olan süre.(Ancak katılımcılar her akşam yaptıkları çalışmalarının örneklerin gösterilmesi ve birlikte seçilecek olan fotoğrafların edit işlemleri)

5.GÜN:

Katılımcılar tarafından hazırlanan Foto-Öykü ‘lerin tasarımı, farklı ortamlarda portfolio sunumu ve web ortamında proje sunma  üzerine bilgilendirme.

*Katılımcıların kullanacağı analog veya digital fotoğraf makineleri (analog makine kullananların filmlerini yıkamaları veya yıkatmaları,ardından taratıp dijital ortama hazır hale getirmeleri) kendi sorumluluklarındadır.

3. ve 4. Gün gerçekleştirilecek olan edit çalışması için gerekli ortamın hazırlanması.( Photoshop programı yüklü bilgisayarlar-masa üstü veya dizüstü

5.gün içerisinde gerçekleştirilecek olan tasarım aşaması için ortamın hazırlanması. ( sinevizyon cihazı, hopörlör, internet bağlı bilgisayar ve fotoğraf çıktısı alabileceğimiz yazıcı. (kart ve mürekkep sponsorluk yoluyla temin edilebilir.)

-Katılımcı sayısı: 10 kişi
-Atölye süresi: 5 gün

http://www.aykanozener.com/

http://www.aykanozener.wordpress.com/

2.Dilan Bozyel / “O An Ya Varmış, Ya Yokmuş”

dilanbozyelfkare

Şu an üstüne giydiğin tshirtün rengi, bu sabah içtiğin kahve, dün gece uyumadan önce kurduğun hayal, birazdan yiyeceğin öğle yemeği, yarın okul çıkışında arkadaşlarınla oturacağın cafenin duvar rengi.

Bu saydıklarım senin fotoğrafa bakış açını değiştiriyor desem, inanır mısın?

İnanmıyorsan;
 
sana ispat edelim.

-Katılımcı sayısı: 20 kişi
-Atölye süresi: 4 gün

http://dylanbozzy.dphoto.com/

3.Emre Dörter / Mimari Fotoğraf

Bir yapıyı projenin prensiplerine uygun ve dramatik bir etki yaratarak göstermek konusunda, fotograf mimari iletişimin önemli bir aracıdır.
Bu atölyede bir mimari projenin iç ve dış mekan fotograf çalışmasının gerekleri ele alındı. Atölye, gün ışığı, yapay ışık ve gece çekimleri gibi ışık/gölge konusu başta olmak üzere, doğru perspektif ve oran, gökyüzü hareketlerinden hava koşullarına doğru zamanlama ile ön-hazırlık, prodüksiyon ve post prodüksiyon süreçleri ve ekipman seçimi konularında genel bilgilendirme ve uygulama içermektedir.

-Katılımcı sayısı: 10 kişi
-Atölye süresi: 3 gün

http://e4er.com/

4.Umut Kebabcı / “Hareketi Yakalamak”

2 Gün süren bu atölyede insan figürü üzerinden hareketin ışıkla olan ilişkisi stüdyo ortamında tecrübe edildi. Dinamik fotoğraflar elde etmek için optik çözümler önerildi. Atölyenin sonunda stüdyoda hazırlananan kareografi ile uygulamada pratik edilmiş oldu.


Katılımcıların;

-Temel fotoğraf eğitimi olması
-Photoshop kullanıyor olması
-Tercihen DSLR makinleri ve photoshop yüklü laptoplarının olması gerekmekteydi.

-Katılımcı sayısı: 10 kişi
-Atölye süresi: 2 gün

http://umutkebabci.com/

5.Orhan Cem Çetin / “Söz ve Göz”

3 gün sürecek bu atölye sürecinde sözcüklerle görüntülerin benzersiz ilişkisine dair bir çalışma yapıldı.

-Katılımcı sayısı: 10 kişi
-Atölye süresi: 3 gün

http://www.orhancemcetin.com/

7.Pınar Dağ / “Basın Atölyesi”

-Hedef:
Festival Gazetesi çıkarmak FestivalBlogCanlı – FestivalRadio yayını yapmak  Festival videoları hazırlamak, festival röportajları yapmak (hem yazılı hem görsel hem işitsel.)
Ve tüm bu çalışmaları fotoğraf ağırlıklı haber ve içeriklere dikkat çekerek yapmak. (Örnek: 2012 festivalinde yürütülen Basın Atölyesi temeli üzerinden çalışmaları daha geliştirmek, geçmiş festival çalışmalarını özet anlatıp, üretim ve çalışma aşamasına geçmek. Foto Muhabirliği,Veri Gazeteciliği,Bilim Haberciliği, Bilişim ve Teknoloji Haberciliği ile konuklu uygulamalara geçmek.)

6 günlük atölye eğitim içeriği/ Zaman ile paralel değinilecek konuların detayları

London School of Journalism & Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı & Uluslararası Basın Enstitüsü-MadeTurkey kapsamında Veri Gazeteciliği(Data Journalism(Konuklu), Bilim Haberciliği( Konuklu) ve Bilişim Haberciliği ve Teknoloji ürün Çekimlerinde , Stok Fotoğrafçılığı(Konuklu) Modül Örnekleri referans alınarak atölye çalışmaları yürütüldü.

Fkare’02 Basın Atölyesi çalışmalarına ek olarak bu yıl; Veri Gazeteciliği uygulamaları ilk kez anlatılacak, özellikle Türkiye’de henüz çok yeni olan bu alanı uygulama alanı yaratılacak ve fotoğraf sanatı üzerinden pratikler denenecek, Bilişim ve Teknoloji Haberciliği (konuklu) ve Bilim Haberciliğine (konuklu) de yer verilecek. Gazeteciliğin Temel İlkeleri ve Türkiye’de foto muhabirliği, gazetecilik, bilim haberciliği, bilişim muhabirliği ve foto muhabirliği  uygulamları…

Bu başlık kapsamında konulara paralel içerik ve uygulama geliştirilecek: (İletişim, Kitle İletişimi, Uluslararası İletişim, Küreselleşme (Globalleşme) ,Haber, fotoğraf, foto muhabirliği, internet fotoğrafçılığı, bilim, veri gazeteciliği(data journalims), 1N+5K Kuralı: Kim, Ne, Nerede, Ne Zaman, Nasıl, Neden (Niçin)? Foto muhabirliğinin 1n+5k süreci.

Festival kapsamında haber yazmak ve bunların canlı örnekleri üzerini geliştirmek. Haber Toplama, Habere Fotoğraf seçimi, Bilişim ve Teknoloji muhabirliği ve fotoğraf ilişkisi,Haber Üretimi Aşamaları, Haberin Dili, Haberin Yapısı, Haber Yazma Kuralları, Noktalama İmleri, Haber Yazarken, Haber Örnekleri, Multimedya Çağı, Dijital Medya, İnternet Gazeteciliği, Türkiye’de internet gazeteciliğinin gelemediği nokta nedir? Foto Muhabirliği ve Dünyada Foto Muhabirliği yapılış şekli. Dünyada ne konumda? Herkes en çok neyi öğrenmek istiyor? Haber üretmenin sınırı yok mu? Fotoğraf üretmenin sınırı yok mu? Her gün ne kadar haber okunmalı, ne kadar fotoğra izlenmeli? Hangi tür haberleri tüketiyor dünya ve Türkiye? Spot nedir? Gazeteciler/muhabirler nasıl karar verir habere ve haberin fotoğrafına? Ya da nasıl karar vermelidir? Fotoğraf ajansları, haber  asjansları, dünya gazetecilerinden örnekler.BBC, New York Times, Independent.co.uk vb. Veri Gazetecili, Foto Muhabirliği, Bilim Haberciliği ve Bilişim Haberciliğine dair örnekler. Her gazetecinin sarı basın kartı olmalı mıdır? Türkiye’de İnternet gazeteciliği ve İnternet Fotoğrafçılığı? Röportaj örnekleri+ Fotoğraf söyleşiler üzerinden

-Katılımcı Sayısı: 30 Kişi +5 /Başvuran ilk 30 +5 kişi
-Atölye süresi: 10 gün

http://pinardag.net