Dora Günel, Fotoöykü

Katılımcılaraın belgesel fotoğraf türünde çalışmalar yapığı atölyenin yürütücüsü Dora Günel’di. Dora Günel belgesel fotoğraf türünde Türkiye’nin önde gelen fotoğrafçılarındandır. Özellikle Kemal Cengizkan ile birlikte 2 fotoğrafçı ve 3 sosyolog ile gerçekleştirdikleri “İçkalpakçı Çıkmazı: Bir Sokağın Monografisi” adlı çalışması günümüzde de önemini korumaktadır.

Fkare Fotoğraf Festivali boyunca Atölye koordinatörlüğünü yürüten Ümit İlgün atölyedeki deneyimlerini bize şöyle aktarıyor. Dora Günel elektirikli ev aletleri üreten bir Alman Firmasında yöneticilik yaptığı için ilk gün biraz geç katıldı Fkare ye. İlk Gün katılımcıların beraberinde getirdikleri fotoğrafların toplu incelemesinin ardından katılımcıların fotoğraf düzeyi ve belgesel fotoğraf türünde ki bilgi seviyesi hakkında fikir edinildikten sonra Dora Günel belgesel fotoğraf üzerine temel bilgilendirmelerini yaptı. Tekil fotoğrafın anlatmak istediğimiz bir olayı, bir durumu, bir derdimizi aktaramadığı durumlarda seri fotoğrafa nasıl yönel ilmeli konusunu üzerinde durduk. Dora Bey verdiği ödev ile 5 fotoğrafla kendimizi anlatmamızı istedi. 2. Gün ödev teslimi ile ödevler üzerinden yapılan yanlışları doğruları tartıştık. Gün için yaşadığımız yeri, Sosyal yaşamı, ve “o” nun Hikayesini anlatacağımız 3 adet belgesel fotoğraf ödevi verildi.

3. Gün ödevler değerlendirildi ardından belgesel fotoğraf türünde Türkiye’de ve dünyada öne çıkan işler incelendi. Rönesans kompozisyon kurallarının fotoğrafa etkisi tartışıldı. Tanımadığımız bir insanı anlatmamızı gerektiren final projesine başlandı.

4. Gün ödev çekimi ile sürdü. 5. Gün yapılan son ödevin fotoğraf seçkileri yapıldı. Filme çekilen fotoğraflar dijital ortama aktarıldı. Dijital çekilen fotoğraflar ise renk ve kontrast kalibrasyonunun ardından fotoğraf gösterisine dönüştürüldü. Kapanış partisinde yapılan çalışmaların sunumları ile atölye çalışması son buldu. Katılımcılar belgesel fotoğraf türü için daha sonra yapacakları çalışmalara ön ayak olacak donanımı bu atölye ile edinerek güzel, eğlenceli ve öğretici 5 gün geçirdiler.

Emrah Altınok / Çekilmemiş Fotoğraflar

Çekilmemiş Fotoğraflar atölyesi Emrah Altınok’un yürütücülüğünde fotoğrafın kavramsal ve kurgusal yönünün ön plana çıktığı bir atölye çalışmasıdır. Katılımcılar bu güne kadar çekmek isteyip çekemedikleri fotoğrafları birlikte farklı bakış açılarıyla çekmeye çalıştılar. Bunu yaparken de spontane ve kurgu fotoğrafın temel taşları, fotoğrafın kavramsal yanı, çekim sonrası düzenleme işlemleri gibi pek çok yönü ele alındı ve ortaya ürünler çıkarıldı. Çıkan tüm fotoğraflar ve atölye süreci http://cekilmemisfotograflar.tumblr.com adresinde belgelendi. Atölyenin ismi her ne kadar iddialı ve amaç çekilmemiş fotoğrafları çekmek olsa da; bu “dünyadaki çekilmemiş fotoğrafları çekme çabası” olarak algılanmamalıdır. Süreçte yapılan şey, kısa sürede verimli ve anlam açısından güçlü ürünler ortaya çıkarmaktır.

 

Engin Gerçek / Mimari Fotoğraf

Atölyenin ilk günü Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız kampüsü’nde Mimari Fotoğraf ve atölye süreci üzerine konuşuldu.

Atölyenin ikinci Santralİstanbul’a dış ve iç mekan mimari fotoğraf çekimi HDR ve panoromik tekniklere uygun bir şekilde yapıldı.

Atölyenin üçüncü günü Engin Gerçek’in sahibi olduğu Studio Majo’da rötuş (HDR,panoromik fotoğraf… vs) üzerine yapıldı.

Murat Germen / Metin Fotoğraf Birlikteliği

Festivalin açılış konuşmasında söz alan fotoğraf sanatçısı Murat Germen atölyeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Fotoğrafın kendi başına varolmayı ve belli bir öyküsellik sunmayı becerebilen bir görsellik alanı olsada, metin ile birliktelikleri söz konusu olunca farklı bir anlatım potansiyeli kazandığına dikkat çeken Murat Germen metin fotoğraf birlikteliğinin fotoğraf ve sinema arasında bir görsel ifade biçimi olduğuna dikkat çekti. Atölye çalışmasında, metin işlerinde vazgeçilmez bir bileşen olarak kullanan sanatçıların işlerine odaklanacaklarını, katılımcılardan metin ve fotoğrafı birlikte kullanan işler üretmenin hedeflendiğini söyleyerek sözlerini bitirdi. Atölyenin toplandığı ilk gün yurtiçinden ve yurtdışından metin fotoğraf birlikteliği işleri yapan sanatçıların çalışmalarına bakıldı. Son olarak kendi öğrencilerinin yaptığı çalışmaları gösteren Murat Germen ile metin fotoğraf birlikteliği üzerine işler yapan genç fotoğrafçıların yapmış olduğu çalışmalarada bakılmış oldu. İlk gün bize verilen ödevle sona erdi. Ödevlerin yapılması için iki günlük süre vardı. Bu süre zarfında katılımcılar fotoğraf çekip, düzenleyerek ödevlerini tamamlamaya çalıştılar. Bu süre de birbirleriyle iletişim halinde olan katılımcılar yaptıkları işleri birbirleriyle paylaşarak ikinci gözün yorumunu aldılar. 23 Haziran tarihinde yapılan işleri kişiler kendi bloglarına yüklediler. Murat Germen, yapılan işlere internet üzerinden yorum yaptı. Yapılan işlerin eksikliğinin neler olduğunu, daha iyi bir anlatıma sahip olması için neler yapılacağını belirten yorumlar yapılmıştı. Murat Germen’den gelen eleştri ve tavsiyelerle katılımcılar işlerine devam etti. 25 Haziran’da akşam yapılacak olan sunum için son düzenlemeler yapıldı. Video haline getirilen işler akşam sunum için hazırdı. Aynı gün Murat Germen- Orhan Cem Çetin söyleşisine katılmak için katılımcılarla birlikte İstanbul Modern’e gidildi. Akşam festivalin sunum ve kapanış partisinde yapılan sunumla atölye sona erdi.

 

Zsar Chankian / Konum Konum

30 katılımcı ile gerçekleşen atölyede detayların ve koordinatların minimum ve maksimum olduğu iki ayrı mekanda, katılımcıların hem oyuncu hem izleyici olması ve bu deneyimlerini fotograflara yansıtmaları amaçlandı.

Atölyenin Birinci Mekanı Koordinatların Minimum Olduğu “Beyaz Kutu”

Detay ve koordinatların minimuma indirgenmesi için üniversite kampüsü içinde yer alan bir basketbol sahasını tamamen beyaz kumaşlarla kaplayan Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü öğrencileri, “Beyaz Kutu” şeklinde adlandırılan bu mekana tamamen siyah kıyafetlerle girdiler.

Atölye katılımcıları ve atölyeyi yürüten Fotoğraf Sanatçısı Zsar Chankian’ın tamamen siyah kıyafetlere bürünerek, adeta organizmalar haline dönüştüğü çekimlerde katılımcılar dış dünyadan soyutlanarak, zaman, mekan ve benlik hislerinden uzaklaştıkları, şartların herkes için aynı olduğu bir ortamda iletişim ve etkileşim halinde olmayı deneyimledi.

Beyaz Kutu’da yapılacak çekimler iki etaptan oluşturuldu. Birinci etapta katılımcılar belirlenen süre boyunca “Beyaz Kutu” içerisinde birbirleri ile sözel iletişim kurmadan müzik eşliğinde çekim yaptı. Çekimlerin ikinci etabında ise her bir katılımcı diğer katılımcıları yönlendirerek çekimlere devam edildi.

İkinci Mekan Koordinatların Maksimum Olduğu “Beyoğlu”

Koordinatların maksimum olduğu bir diğer mekan olarak şehrin en kalabalık yerlerinden Beyoğlu’nu tercih eden atölye katılımcıları, bu çekimlerde şehrin seslerinin Beyaz Kutudaki müziğin yerini aldığı bir çekim deneyimi gerçekleştirdi.

Zsar Chankian “Konum Konum” Fotoğraf Atölyesi Hazırlık Çalışmaları’ndan Bazı Ayrıntılar:

Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü üyeleri’nin Fotoğraf Sanatçısı Zsar Chankian liderliğinde gerçekleştirildiği “Konum Konum” Fotoğraf Atölyesi çalışmalarında:

  • Basketbol sahasının “Beyaz Kutu” haline dönüştürülmesi için 3 gün boyuca çalışıldı.
  • “Beyaz Kutu” için 600 metre beyaz kumaş kullanıldı.
  • 1500 plastik bağlantı elemanı,
  • Zsar Chankian ve katılımcıların organizmaya dönüşmesi için Mahmutpaşa’dan siyah giysiler alındı.
  • Çekimler 5 Gün 20 saat sürdü.
  • Çekimler süresince sayısız şarkı ve enstrümantal müzikler dinlendi.

Ali Balkı / Ali’nin Mutfağı (Söyleşi)

Ali Balkı bizleri kendi tasarım mutfağına götürerek Deneysel fotoğraflarını oluştururken diğer sanat disiplinlerinden nasıl etkilediğini ( heykel-resim-mimari ) ve kendi içselinde rafine sonuçlara ulaşabilmek için nasıl bir yaratıcı süreç izleğini her boyutu ile eserleri üzerinde örnekler göstererek bizlerle paylaşacak. Fotoğrafları üzerinden gerçekleştirdiği deneme yazıları ve şiir çalışmaları ile de fotoğraflarına göndermeler yapacak. Duygu dünyasında bir tasarımcının eserlerini oluştururken nasıl şekillendiğini de izleyebileceğimiz bir gösteri atmosferi içinde sunumunu gerçekleştirecek. Etkinliği süresi ortalama 2 saat.

 

Dilan Bozyel / Netmeeting (Söyleşi)

Dilan Bozyel, internet üzerinden paylaşacağı fotoğrafçılık kariyeri üzerine tanışma & sunum videosundan sonra bizlerin sorularını bekliyor olacak. Söyleşi günü ise internetten sorduğumuz soruların cevaplarını bir videoda izliyor olacağız. Sizler de katılmak, soru sorak, takip etmek isterseniz Facebook üzerinden ulaşacağınız event davet sayfasında videoya ulaşabilir, sorularunu yine aynı sayfanın duvarına yazabilirsiniz.

Facebook Etkinlik Sayfası

 

Silva Bingaz / ”Soru-Cevap” (Söyleşi)

Nasıl fotografçı olursunuz ve fotoğrafta kişisel yolunuzu nasıl oluşturursunuz sorularından yola çıkarak, karşılıklı fotoğrafların paylaşılacağı yani aktif bir yol kullanacağımız ve bu soruların cevabını arayacağımız bir söyleşi…